А. Териториј света
А.

Територија земаља света (од 2015; назначене су само земље чланице УН):

 

Бр.

Земља

Територија, кв. Км

1

Русија

17 125 407

2

Канада

9 984 670

3

Кина (искључујући Тајван, Хонг Конг и Макао)

9 598 962

4

УСА

9 519 431

5

Бразил

8 514 877

6

Аустралија

7 686 850

7

Индија

3,287,590

8

Аргентина

2,780,400

9

Казахстан

2 724 902

10

Алжир

2 381 740

11

Демократска Република Конго

2,345,410

12

Саудијска Арабија

2 149 690

13

Мексико

1 972 550

14

Индонезија

1 904 556

15

Судан

1 886 068

16

Либија

1 759 540

17

Иран

1,648,000

18

Монголија

1 566 660

19

Перу

1,285,200

20

Чад

1,284,000

21

Нигер

1,267,000

22

Ангола

1,246,700

23

Мали

1,240,000

24

Јужна Африка

1 219 912

25

Цолумбиа

1,138,910

26

Етиопија

1 104 300

27

Боливија

1,098,580

28

Мауританиа

1,030,700

29тх

Египат

1 001 450

30

Танзанија

948 087

31

Нигерија

923 768

32

Венезуела

912,050

33

Намибија

825 418

34

Пакистан

803,940

35

Мозамбик

801 590

36

Турска

780 580

37

Чиле

756,950

38

Замбија

752,614

39

Мјанмар (Бурма)

678,500

40

Афганистан

647,500

41

Сомалија

637 657

42

Централноафричка Република

622 984

43

Јужни Судан

619 745

44

Украјина (од почетка 2014)

603,550

45

Мадагаскар

587,040

46

Кенија

582,650

47

Боцвана

581 730

48

Француска

547 030

49

Јемен

527 970

50

Тајланд

514.000

51

Шпанија

504,782

52

Туркменистан

491,200

53

Камерун

475,440

54

Папуа нова Гвинеја

463,840

55

Шведска

449,994

56

Узбекистан

447,400

57

Мароко

446,550

58

Ирак

437,072

59

Парагвај

406,750

60

Зимбабве

390 580

61

Јапан

377,835

62

Немачка

357.021

63

Република Конго

342.000

64

Финска

337 030

65

Малезија

329,750

66

Вијетнам

329 560

67

Норвешка

324 220

68

Обала Слоноваче

322,460

69

Пољска

312,685

70

Оман

309,500

71

Италија

301 340

72

Филипини

299 764

73

Еквадор

283,560

74

Буркина Фасо

274,200

75

Нова зеландија

268 680

76

Габон

267 667

77

Гвинеја

245 857

78

УК

244,820

79

Гана

238,540

80

Румунија

237,500

81

Лаос

236,800

82

Уганда

236,040

83

Гвајана

214 970

84

Белорусија

207,600

85

Киргистан

198,500

86

Сенегал

196 190

87

Сирије

185 180

88

Камбоџа

181 040

89

Уругвај

176 220

90

Суринам

163,820

91

Тунис

163,610

92

Бангладеш

144.000

93

Таџикистан

143,100

94

Непал

140 800

95

Грчка

131,940

96

Никарагва

129,494

97

Еритреја

121 320

98

ДПРК

120 540

99

Малави

118,480

100

Бенин

112 620

101

Хондурас

112 090

102

Либерија

111 370

103

Бугарска

110 910

104

Куба

110 860

105

Гватемала

108,890

106

Исланд

103,000

107

Јужна Кореја

98,480

108

Мађарска

93 030

109

Португал

92,082

110

Јордан

89.400

111

Србија

88 361

112

Азербејџан

86 600

113

Аустрија

83 858

114

ОАЕ

82,880

115

Чешка република

78 866

116

Панама

78,200

117

Сиерра леоне

71 740

118

Ирска

70,273

119

Георгиа

69.700

120

Шри Ланка

65,610

121

Литванија

65,200

122

Летонија

64,589

123

Того

56 594

124

Хрватска

56 542

125

Босна и Херцеговина

51 129

126

Костарика

51 100

127

Словачка

48,845

128

Доминиканска Република

48,730

129

Бутан

47.000

130

Естонија

45,226

131

Данска

43 094

132

Холандија

41,526

133

Швајцарска

41,290

134

Гвинеја - Биссау

36 120

135

Молдавија

33 843

136

Белгија

32,545

137

Лесото

30 355

138

Јерменија

29,743

139

Албанија

28,748

140

Соломонова острва

28.450

141

Екваторијална Гвинеја

28 051

142

Бурунди

27,830

143

Хаити

27,750

144

Руанда

26,338

145

Македонија

25 333

146

Белизе

22 966

147

Израел

22,072

148

Џибути

22.000

149

Салвадор

21,040

150

Словенија

20 253

151

Фиџи

18 270

152

Кувајт

17,820

153

Свазиленд

17,363

154

Тимор Лесте

14,874

155

Монтенегро

14,026

156

Бахами

13 940

157

Ваноутоу

12,200

158

Катар

11,437

159

Гамбија

11 300

160

Јамајка

10 990

161

Либанон

10 452

162

Кипар

9,250

163

Брунеи

5,770

164

Тринидад и Тобаго

5 128

165

Цапе Верде

4,033

166

Самоа

2.860

167

Луксембург

2,586

168

Комори

2,235

169

Маурицијус

2.040

170

Сао Томе и Принципе

1 001

171

Сингапур

778

172

Доминика

754

173

Тонга

748

174

Кирибати

717

175

Микронезија

702

176

Бахреин

701

177

Саинт Луциа

620

178

Андора

468

179

Палау

458

180

Сејшели

455

181

Антигва и Барбуда

442

182

Барбадос

430

183

Свети Винсент и Гренадини

389

184

Гренада

340

185

Малта

316

186

Малдиви

298

187

Саинт Киттс и Невис

261

188

Маршалова острва

181

189

Лихтенштајн

160

190

Сан марино

61

191

Тувалу

26

192

Науру

21

193

Монако

2